Skip to main content
TUS derecesi mi? Gerçekten mi? Evet, yanlış duymadınız… TUS 3. lüğünün öyküsü bu!!! Her kelimesi, her satırı sıradışı… Mikrofonu Dr. Gökçe Merve Turgut’a bırakıyoruz.

►Merve Hanım, başarınızdan ötürü kutluyoruz. Nisan 2015 TUS derecenizi ve puanınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

►Çok teşekkür ederim. Sınavda 3. oldum, temel puanım 74.6, klinik puanım 75.2

►Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

►Hacettepe tıp fakültesinden 2012 yılında mezun oldum. Kendime Nisan 2013 TUS’unu hedef koyarak mezun olmuştum ancak istediğim puanı alamayınca Eylül 2013 TUS’unda 65.4 puanla daha önce düşünmediğim bir bölüme yerleşmek üzere tercih yaptım. Tercih sürecinde o bölümden çok sayıda asistanla görüşmüştüm ve bölümü seveceğime inanarak çalışmaya başlamıştım ancak maalesef sevemedim. Orda geçen aylar boyunca yeniden TUS’a hazırlanmak arada aklıma gelse de “Günlerimi böyle mutsuz, umutsuz geçirmektense kütüphanede severek çalışacağım bir bölüm kazanmak için ders çalışarak geçirmeyi tercih ederim” diyebilmek nerdeyse 1 yılımı aldı. Aslında önce istifa etmeden ders çalışmaya çalıştım ama kısa sürede bunun benim için altından kalkamayacağım bir yük olacağını fark ettim ve Eylül 2014 TUS’undan 1 hafta önce istifam kabul edilmiş olacak şekilde dilekçemi verdim.

►Neden TUS OFFICE ve Tus Takip Sistemi ile hazırlandınız? Hazırlık sürecinizi kısaca anlatabilir misiniz?

►Daha önceki çalışmalarımda motivasyon kaybı yaşadığım, sınavı yeteri kadar ciddiye alamadığım dönemler olduğu gibi okuduğumu anlamamı engelleyecek kadar çok stresli hissettiğim dönemler de oluyordu. Kısacası uygun bir stres düzeyini devam ettirememiştim ve yine aynı şeyi yaşamaktan çok korkuyordum.
İstifa düşünmeye başladıktan sonra internette çeşitli çalışma programları gördüm, örneğin 5. Sınıflar için, internler için programlar, eylül TUS’u için 4 aylık programlar vb ama kendi durumumun daha farklı olduğunu düşündüm. Benim ihtiyacım olan “1 yıl önce 65.4 alan ve 1 yıldır TUS çalışmayan bir kişinin 1 ay sonra deneme amaçlı olarak gireceği Eylül 2014 TUS’undan mümkün olan en yüksek puanı almasını sağlayacak, 8 ay sonraki Nisan 2015 TUS’undan 70 üstü puan almasını sağlayacak program”dı 🙂
İnternette tesadüf eseri tam da aradığım şey olan Tus Office’e denk geldim. Kurucusu TUS birinciliği de dahil olmak üzere TUS’ta dereceler yapmış, hem haftalık görüşmelerle uygun moral-motivasyon desteği sağlayan hem de kişiye özel çalışma programı hazırlayan, daha önce çok sayıda kişinin sınava hazırlanma sürecini takip etmiş bir kurum. Daha önce bu tür bir destek alan bir tanıdığım olmadığı için başta faydası olup olmayacağından emin değildik. Önce Eylül 2014 sınavı için 1 aylık bir çalışma programı yapıldı ve haftalık görüşmelere başladık. Bu 1 aylık program sonrasında tam olarak Tus Office’in benden beklediği neti yaptım ve %2 puan kesintisine rağmen 65 puan aldım.

Ben açıkçası 1 yıl aradan sonra 1 ay ders çalışmayla 62 alabileceğime ihtimal vermiyorken bu puan benim için çok büyük moral oldu ve Tus Office’e güven duymamı sağladı. Daha sonra Nisan TUS’u için program yapıldı ve haftalık görüşmelere devam ettik. Her Pazar günü haftalık görüşme sonrasında daha önce bahsettiğim o uygun stres düzeyine ulaştığımı açıkça fark ediyordum. Ertesi hafta haftasonuna doğru motivasyonum düşer gibi oluyordu ki yeni görüşme günü geliyordu. Böylece majör bir motivasyon kaybı yaşamadan haftalar geçti. Çalışma saatlerini yavaş yavaş arttırdık, bir süre sonra günlük geribildirimlerle haberleşmeye başladık, son hızlı tekrar dönemiyle de çalışma sürecini noktaladık.

►Başarınızın en önemli unsurlarını özetleyebilir misiniz?

►TUS elbette çok ders çalışmayı gerektiriyor ancak aylar boyu kitaplar başında saatler geçirmek yetmiyor, bu geçirdiğiniz sürenin verimli olması gerekiyor. Bunun için de moralinizin motivasyonunuzun yüksek olması gerekiyor. Benim de aslında ne yazık ki moralimi çabucak bozmaya yatkın bir yapım var, kendime ve başaracağıma inanmam da çoğu kişiden daha zor diye tahmin ediyorum. Bu süreçte ailemin desteği benim için çok önemliydi. Aynı şekilde nişanlımın desteği, her anlamda yanımda olması bu zor süreci benim için mümkün olduğu kadar kolaylaştırdı. Önceki çalışmalarıma da tanık olduğu için, ayrıca 2 yıl önce kendisi de TUS’ta derece yaptığı için onun bana “Bu kez gerçekten iyi çalışıyorsun” demesi moralimi yüksek tutmama, kendime inanmama yardımcı oldu.
Tus Office bu anlamda kesinlikle tüm beklentilerimi karşıladı. Gerçekten düşündüğümden çok daha fazla memnun kaldım. Eylül TUS’undan %2 kesintiye rağmen 65 almam, Nisan TUS’unda istediğim puanı alabileceğime inanmamı kolaylaştırdı. Haftalık görüşmeler her yeni haftaya yüksek motivasyonla başlamamı sağladı. Haftalar geçtikçe, denemelerdeki netlerim arttıkça kendime biraz güvenebilmeye başladım. Görüşmeler sırasında danışmanımın “İyi gidiyoruz, her şey yolunda” dediğini duymak bile kaygılarımın azalmasına yardım etti. Çalışma programından çok memnundum, programa güveniyordum, çok büyük oranda da programa uyabildim. Bu program birkaç kez de revize edildi. Motivasyon desteği, güvendiğim bir çalışma programı, çalışma haftasına uygun belirlenen çalışma saatleri sayesinde hiçbir zaman çok bıkkın bir duygudurum içine düşmeden, uygun stres düzeyiyle, yüksek motivasyonla ders çalışabildim ve programa uyabildim. Bu aylar süren uzun süreçte bence benim için en önemli nokta, verimli ders çalışabilmek için moralimi, motivasyonumu yüksek tutabilmemdi. İniş çıkışlar oldu, her gün bir öncekinin birebir aynısı değildi ama büyük bir motivasyon kaybı yaşamadım, birçok kez motivasyon kaybı yaşamak üzereyken toparlayabildim.

►Hangi branşı tercih etmeyi düşünüyorsunuz?

►Uzun süredir radyolog olmak istiyorum, çok büyük ihtimalle radyoloji tercih edeceğim

►Üstün başarınızdan ötürü sizi kutluyor, sorularımızı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply

Open chat
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz